Sekite mus:
Technikos pardavimai
Servisas
Atsarginės dalys
Technikos pardavimai
Servisas
Atsarginės dalys
Sekite mus:

Startuolis eAgronom: kokybiški dirvožemio tyrimai garantas į „Verra“ sertifikatą

2025-01-16

eAgronom atsakingai siekia „Verra“ CO₂ sertifikato ir užbaigė vieną didžiausių dirvožemio mėginių ėmimo kampanijų Europoje.

Šis projektas sustiprina anglies kreditų sistemos tikslumą, o dirvožemio tyrimai, nors ir itin kruopštus bei laikui imlus procesas, yra būtini norint gauti sertifikatą. Programa ne tik kuria vertę ūkininkams Europoje, bet ir padeda diegti tvarias praktikas, gerinant dirvožemio būklę.


DOJUS agro yra oficialus eAgronom partneris Lietuvoje, aktyviai dirbantis CO₂ anglies kreditų tema. Ši partnerystė siekia padėti ūkininkams prisidėti prie klimato kaitos švelninimo ir užtikrinti sąžiningą atlygį už tvarią žemės ūkio veiklą. Kartu su eAgronom, DOJUS agro įtraukia ūkininkus į programą, kuri ne tik stiprina dirvožemio būklę, bet ir suteikia galimybę gauti papildomų pajamų už anglies kaupimą.

Talinas, Estija (2025 m. sausio 16 d.) – eAgronom, klimato technologijų įmonė, orientuota į žemės ūkį ir padedanti ūkininkams taikyti tvarias praktikas jų dirvožemių bei planetos sveikatai, sėkmingai baigė ambicingiausią dirvožemio mėginių ėmimo kampaniją iki šiol. Mėginiai buvo imami septyniose šalyse – Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Lenkijoje, Ispanijoje, Čekijoje ir Rumunijoje, dalyvaujant kelioms paslaugų teikimo įmonėms. Ši iniciatyva yra svarbus žingsnis užtikrinant būsimų anglies kreditų tikslumą ir tampa etalonu didelio masto dirvožemio mėginių ėmimo operacijoms.

Kaip patikimas partneris, DOJUS agro bendradarbiauja su Lietuvos ūkininkais, padėdamas įgyvendinti dirvožemio mėginių ėmimą ir diegti eAgronom metodikas. Šis procesas yra sudėtingas ir reikalauja specialių žinių, tačiau rezultatai atveria naujas galimybes ūkininkams.

eAgronom laikosi vienos griežčiausių metodikų, apibrėžtų pagal „Verra“ standartą (VM0042), ir yra viena pažangiausių projektų kūrėjų ES pagal šią metodiką. Skirtingai nuo daugelio požiūrių, kurie vengia tiesioginio dirvožemio mėginių ėmimo dėl didelių išlaidų, ši metodika užtikrina griežtą žemės ūkio praktikų, padedančių kaupti anglies dvideginį dirvožemyje, kiekybinį įvertinimą, stebėseną, ataskaitų teikimą ir patikrą.

Tikslus dirvožemio mėginių ėmimas yra būtinas siekiant patikimai patvirtinti anglies kreditus ir tobulinti biocheminiais procesais pagrįstus dirvožemio modelius, kurie naudojami anglies kaupimo projekto metu skaičiavimams. Nepakankamas tikslumas arba duomenų trūkumas gali neleisti išduoti kreditų dėl reikalavimų neatitikimo. Be to, gera mėginių ėmimo strategija, paremta skaitmeniniu dirvožemio žemėlapiu, yra būtina, kad būtų nustatytas tinkamas mėginių tankis ir sumažintos didelių projektų sąnaudos. Šis aspektas apima stratifikacijos etapą.

Dirvožemio mėginių ėmimas yra sudėtingas procesas, reikalaujantis kruopštaus koordinavimo. 2024 m. kampanija susidūrė su daugybe iššūkių, pradedant ribotais mėginių ėmimo laikotarpiais, kuriuos diktavo oro sąlygos, ir baigiant netikėtomis kliūtimis.

„Mėginių ėmimas tokiu mastu nėra paprastas procesas – tai ne tik paslaugų teikėjo siuntimas į laukus. Tai reiškia prisitaikymą prie nenuspėjamų sąlygų ir užtikrinimą, kad procesas vyktų sklandžiai tiek ūkininkams, tiek pagal nustatytas standartines procedūras“, – sakė Tatiana Boussange, eAgronom Mokslinių tyrimų ir atitikties departamento vadovė.

„Turėjome pritaikyti planus prie nepalankių oro sąlygų, kurias sukėlė audra „Borisas“, ir pakeisti laukų vietas rytų Rumunijoje dėl laikinų GPS signalų trikdžių, kuriuos sukėlė kariuomenės pratybos. Įveikėme nemažai iššūkių, ir tai įrodo mūsų komandos bei partnerių profesionalumą ir atsidavimą“, – pridūrė ji.

Skirtingai nuo daugelio anglies dvideginio dirvožemio protokolų, kurie remiasi tik prognoziniais modeliais, eAgronom derina tikslų dirvožemio mėginių ėmimą su pažangiomis modeliavimo technologijomis. „Matavimo ir modeliavimo“ požiūris yra vienas iš metodikos būdų, kuriuo remiamasi išduodant šioje kampanijoje dalyvaujančius anglies kreditus. eAgronom nustato pradinį dirvožemio anglies kiekį, kuris naudojamas modelio inicijavimui, o po to kas penkerius metus atliekamas pakartotinis mėginių ėmimas siekiant patvirtinti arba pakoreguoti anglies kaupimo prognozes. Tai užtikrina, kad kasmet išduodami anglies kreditai būtų pagrįsti tiksliais, realiais duomenimis, išlaikant ilgalaikį kredito generavimo proceso patikimumą.

Robin Saluoks, eAgronom įkūrėjas ir generalinis direktorius, sakė: „Žengėme vieną svarbiausių žingsnių siekiant pagerinti mūsų anglies kreditų programos tikslumą ir patikimumą. Dirvožemio mėginių ėmimas tokiu mastu ne tik leidžia tiksliau įvertinti anglies kreditus, bet ir užtikrina, kad ūkininkai būtų sąžiningai atlyginti už tvarias praktikas. Esame sujaudinti galėdami vadovauti vienai didžiausių dirvožemio mėginių ėmimo iniciatyvų Europoje ir skatinti tvarią žemdirbystę.“

Ši didelio masto kampanija išskiria eAgronom kaip lyderę dirvožemio pagrindu vykdomuose anglies matavimo projektuose, o surinkti duomenys tiesiogiai paveiks dalyvaujančių ūkių anglies kreditų vertinimus. Programa matuoja organinę anglį ir dirvožemio tankį įvairiuose dirvožemio gyliuose, fiksuodama svarbiausius dirvožemio sveikatos ir anglies kaupimo potencialo rodiklius. Šie rezultatai informuoja eAgronom anglies kreditų skaičiavimus, užtikrinant sąžiningesnę ir skaidresnę sistemą dalyvaujantiems ūkininkams.

Baigusi šį dirvožemio mėginių ėmimo projektą, eAgronom jau planuoja kitus veiksmus. 2025 m. pradžioje iniciatyva bus išplėsta į Ukrainą, Moldovą ir Ruandą, pabrėžiant eAgronom misiją skatinti tvarias praktikas visame pasaulyje.

eAgronom – įmonė, orientuota į tvarų žemės ūkį, įkurta 2016 m. Taline, Estijoje, Robin Saluoks ir Kristjan Luha. Naudodama realaus laiko agrotechnikos stebėjimo programas bei vykdydama edukacines veiklas, eAgronom padeda ūkininkams taikyti tvarias praktikas ekonomiškai naudingu būdu jų ūkiams ir visai planetai. Dirvožemio būklė yra pagrindinė eAgronom veiklos sritis ir anglies kompensavimo bei sumažinimo programų pamatas, subsidijuojant ūkius, kurie siekia atkurti ir regeneruoti dirvožemį – antrą pagal dydį natūralų anglies kaupiklį žemėje. Dirbdama tiesiogiai su nepriklausomais ūkininkais ir pagrindinėmis žemės ūkio įmonėmis, eAgronom jau modernizavo šimtus tūkstančių hektarų Europoje ir Afrikoje. Lietuvoje, bendradarbiaudama su savo oficialiu partneriu DOJUS agro, siekiama padėti ūkininkams ne tik prisidėti prie tvarumo, bet ir atskleisti visas CO₂ anglies kreditų programos pridėtines vertes – nuo dirvožemio būklės gerinimo iki papildomų pajamų galimybių.