Sekite mus:
Technikos pardavimai
Servisas
Atsarginės dalys
Technikos pardavimai
Servisas
Atsarginės dalys
Sekite mus:

Per javapjūtę reikia laukuose darbuotis, o ne kombainą remontuoti

2019-04-01

Nemaža dalis mūsų šalies ūkininkų dirba senais rusiškais ar naudotais vakarietiškais kombainais, tačiau ryžęsi investuoti į naujas šiuolaikines mašinas ir patys stebisi, kaip lig šiol galėjo jais dirbti. Viena, prastovų dėl dažnų remontų sumažėja, antra, darbus galima atlikti greičiau, našiau ir kokybiškiau. Tą patvirtina ir ūkininkai, senuosius kombainus pakeitę John Deere W serijos mašinomis.

 


Šakių r. ūkininkas Juozas Adomaitis įsitikinęs, kad derliaus dorojimo mašinos patikimumas ir našumas – vienas svarbiausių dalykų per javapjūtę, kuri mūsų sąlygomis būna gana trumpa ir dažnai nesuspėjama. Kelerius metus dirbęs su senu, 1970 m. gamybos, kompanijos „John Deere“ kombainu, paveldėtu iš tėvų, perėmus jų ūkį 2015 m., J. Adomaitis pernai ryžosi investuoti į naują to paties gamintojo W440 modelio kombainą. „Kaina, kokybė ir serviso artumas, mat „DOJUS agro“ Šakiuose turi savo prekybos ir aptarnavimo centrą, buvo pagrindiniai kriterijai, lėmę pasirinkimą“, – sako ūkininkas, neslėpdamas, kad įtakos turėjo ir kitų ūkininkų geri atsiliepimai apie visame pasaulyje žinomo gamintojo mašinų kokybę ir patikimumą.

Pasak ūkininko, geras patikimumo įrodymas yra senasis, galima sakyti, antikvarinis John Deere kombainas, kuris lig šiol dar veikia, tik jo trūkumas – mažas našumas. Per dieną vidutiniškai juo pavykdavo nukulti apie 5 ha, o jei orai geri, kombainas negenda ir dirbi naktį – daugiausia 7–8 ha. Naujuoju kombainu per dieną J. Adomaitis pernai nukūlė apie 25 ha plotą. „Didžiulis naujojo kombaino privalumas yra tai, kad visi nustatymai atliekami automatiškai, tereikia ekrane pasirinkti kultūrą, paspausti mygtuką ir kombainas pats susireguliuoja – nereikia, pvz., iš rapsų atvažiavus į kviečius, persistatyti tarpelių ir atlikti kitų reguliavimų. Tai ne tik patogu, bet ir taupo laiką“, – tikina J. Adomaitis ir pastebi, kad su naujuoju kombainu ne tik pats darbas spartesnis, bet ir po lauką mažiau važinėti reikia. Tiesa, to važinėjimo po lauką būtų dar mažiau, jei būtų rinkęsis ne 5,5, o 6 m pjaunamąją – šiuo metu apie ūkio plėtrą galvojantis Šakių r. ūkininkas truputį gailisi, kad prieš pirkdamas kombainą apie tai nepagalvojo.

Darbą lengvina ir komfortabilios darbo sąlygos, kurios, palyginti su senuoju kombainu, pasikeitė kardinaliai. „Jei iš senojo išlipdavai visas juodas ir vos gyvas, tai dabar gali su baltais marškinėliais dirbti – patogu, švaru, kabina kondicionuojama, jokių dulkių. Svarbiausia, kad ir nuovargis nesijaučia“, – komfortiško darbo privalumus pabrėžia ūkininkas.

Dirba J. Adomaitis bendrai su dėde, jo ūkis – 100, dėdės – 70 hektarų. Augina jie žieminius kviečius ir rapsus, taip pat miežius ir žirnius. Pernai itin sparčiai derlių John Deere W440 kombainu nukūlęs ūkininkas prasitaria, kad tokia kompaktiška ir naši mašina itin būtų pravertusi šlapiais metais. „Jei būtume šį kombainą įsigiję bent metais anksčiau, nebūtume tiek sąnaudų ir nuostolių patyrę per šlapią 2017-ųjų sezoną, kai saulėtos gal tik kokios 4 dienos buvo. Neturint našaus kombaino, teko grūdus šlapius ir padygusius beveik už dyką atiduoti. O kur dar gedimai ir prastovos – išvažiuoji į lauką ir nežinai, kur ir kada sugesi“, – tos javapjūtės net prisiminti nenori augalininkystės ūkio savininkas.

Žavi paprastas valdymas ir priežiūra

Jis pabrėžia, kad nedideliu kombainu labai patogu dirbti, jį paprasta valdyti ir prižiūrėti. Ypač darbą lengvina valdymas iš kabinos ir automatinis reguliavimas – tai leidžia mažinti grūdų nuostolius, užtikrinti grūdų kokybę ir švarumą. „Jei kas nors negerai, greitai pamatai ir gali persireguliuoti. Tad viskas labai patogu“, – teigia R. Svipas.

„Su „DOJUS agro“ dirbame jau ne vienus metus, be šio kombaino ir dviejų John Deere traktorių, kurių vienas trečią, kitas – aštuntą sezoną ūkyje naudojamas, esame iš jų įsigiję nemažai padargų. Su vienu tiekėju dirbti paprasčiau dėl serviso, nes labai svarbu, kad gedimai būtų pašalinami ir detalės pristatomos operatyviai.“, – pasirinkimą motyvuoja Lazdijų r. ūkininkas.

 

Puikiai dirba bet kokiomis sąlygomis

Ekologinio augalininkystės ūkio savininkas Edvard Vainovskij, ūkininkaujantis kalvotame Trakų r., prieš porą metų įsigijo John Deere W330 ir išbandė jį jau ir šlapiais, ir sausais metais. Pasak ūkininko, nedideliu ir manevringu kombainu net lietingais metais pavyko derlių nuimti, nes nereikėjo ilgai laukti, kol laukai pradžius, o pernai – išvis pasakiškas buvo kūlimas. „Net laipiodamas kalvomis didžiausią ekologinio ūkio 2,5 t derlių kūlė beveik nejausdamas. Ko gero, mūsų sąlygomis mes tiek neužauginsime, kiek jis galėtų kulti“, – pripažįsta E. Vainovskij, anksčiau derliui nuimti naudojęs kelis vakarietiškus kombainus, kurie, jo žodžiais, buvo už jį patį vyresni.

„Daugiausia laiko išeikvodavome gedimams, kurių per savaitę ant pirštų suskaičiuoti nepavyktų, šalinti. Plotai nemaži, sklypukų ir važinėjimų tarp jų daug, tad verkiant reikėjo naujo kombaino“, – sako Trakų r. ūkininkas, dirbantis apie 350 ha, išsibarsčiusių po maždaug 60 sklypų. Mažiausias ūkio sklypas iki 2 ha, didžiausias – 28 ha, net jei vienoje vietoje 5 km spinduliu yra apie 50 ha žemės, ji vis vien yra 4–5 sklypukuose, kuriuos skiria servitutinis kelias, valstybinės žemės juosta, kitas kelias, ežeras ar pelkė. Pasak jo, būtent ūkio specifiškumas ir lėmė pasirinkimą – John Deere W330 kombainas su 5,1 m pjaunamąja geriausiai atitiko ūkio poreikius.

Ekologiškame ūkyje auginami rugiai, kvietrugiai, žieminiai ir vasariniai kviečiai, avižos, miežiai, grikiai. Ūkininko teigimu, pastaroji kultūra – ypač didelis kombainų išbandymas, nes kviečiams nelabai tinkančioje žemėje grikiai labai gerai auga, būna daug žaliosios masės, kuri iki 1,8 m aukštį siekia. „Tokią masę nupjauti yra kas veikti, bet naujasis kombainas gerai pjauna ir smulkina, iš smulkintuvo vanduo bėga, bet visus sunkumus įveikia – kombaino mechanizmas nebijo nei šlapių grūdų, nei masės, lengvai išsivalo. Pernai net iki antros nakties kūlėme nebijodami, kad užsikimš kombainas“, – pasakoja ūkininkas, pabrėždamas, kad dirbant naktį visai pakako ir bazinės apšvietimo įrangos.

W serijos kombainų naujovės

Dangis Valaitis, „DOJUS agro“ produktų grupės vadybininkas

Mažasis John Deere W330 modelis nuo šiol bus komplektuojamas su naujo tipo nuožulniąja kamera, be to, išplėstos ir pjaunamosios kopijavimo galimybės šonine kryptimi, tad tolygus pjovimo aukštis užtikrinamas automatiškai, be operatoriaus įsikišimo. Atnaujintuose W330 modeliuose 36 proc. – nuo 55 iki 75 l/s – padidintas grūdų bunkerio iškrovimo greitis. Didesniu greičiu grūdus iškrauti galima ir iš W440 modelio kombainų, čia jis padidintas nuo 75 iki 100 l/s. Kadangi dažniausiai šių kombainų savininkai grūdus iškrauna stovėdami galulaukėse, jiems didesnis grūdų iškrovimo greitis labai aktualus.

Nuo 2019 m. ir W330, ir W440 kombainai yra siūlomi su atnaujinta kabina, kuri tarp šios našumo klasės kombainų yra viena didžiausių, nes jos tūris 3,3 m3, ir tyliausių – garso lygis tik 73 dB. Dėmesys skirtas ne tik komfortui, bet našumui, todėl atnaujintas valdymo monitorius, porankis, valdymo svirtyje atsirado daugiau jungiklių, leidžiančių neatitraukiant nuo jos rankos pakeisti lenktuvų greitį, aktyvuoti iškrovimo sistemą. Atnaujintame monitoriuje galimas automatinis parametrų nustatymas: pasirinkus kultūrą kombainas sureguliuojamas automatiškai . Su naująja kabina atsirado ir naujų pasirinkimų, viena jų – papildoma LED apšvietimo sistema, naudinga dirbant vakarais ar tamsiuoju metu.

Šie kombainai puikiai pasirodė 2017 metų drėgnuoju javapjūtės sezonu. Kadangi kombaino masė yra praktiškai nuo 30% iki 50 % mažesnė nei didžiųjų John Deere T ir S serijos kombainų, tad slėgis į žemę yra mažesnis ir drėgnomis sąlygomis buvo galima lengviau įvažiuoti į laukus ir nuimti javų derlių greičiau. Be to, šie kombainai ne tik lengviau į laukus įvažiuoja, bet dėl jų kompaktiškumo ir manevringumo yra lengva  pravažiuoti siaurais keliais bei apsisukinėti mažuose laukeliuose.

 

Reikia paminėti, kad labai patogi ir kombaino priežiūra. Visi valymo sistemos komponentai ir net kratiklių dugnai yra iš nerūdijančio plieno, todėl prie jų nelimpa drėgna masė, ir juos lengviau valyti. Kombaino konstrukcija tokia, kad praktiškai per 15 minučių visos kombaino detalės (sietai, kratomoji, kratiklių dugnai, bunkerio sraigutės ir kita) gali būti išimtos iš kombaino. Tai labai praverčia keičiant kultūrą, sėklininkystės ūkyje, kur ypač aktualu kruopščiai išvalyti kombainą.